Květy Zla #1 – Bandzone.cz? Ne, díky!

Když mi bylo patnáct let, tak jsem zakládal jednu ze svých prvních kapel… . Už jen první věta naznačuje, že s tímto příběhem se dokáže ztotožnit kdejaký muzikant, proto doufám, že tato problematika osloví hlavně muzikanty, promotéry, organizátory koncertů, ale i návštěvníky undergroundových akcí. Zkrátka lidi, co se nějakým způsobem motají kolem nezávislé hudební scény. Budu spíš vycházet z vlastních pocitů a z čiře subjektivního názoru, který ale sdílí více lidí v mém okolí, jak jsem zjistil.

V poslední době jsou kapely dost zdrženlivé a radši jdou nejdříve do studia nahrát nějakou kvalitní nahrávku, až poté teprve zakládají profily jako je Bandzone, Bandcamp nebo třeba Soundcloud. Nicméně, jak jsem již zmiňoval, když mi bylo patnáct a měl jsem svojí první kapelu, tak bohatě stačil mobil, mp3 přehrávač, počítač s mikrofonem a někdy dokonce i kazeťák. Prostě cokoliv, co zachytí alespoň syrovou verzi naší skladby. Poté, co se v počítači tenhle „demáč“ lehce poupravil v Audacity, tak už byla cesta k založení profilu volná. Pro drtivou většinu kapel byl Bandzone skvělý start. Nikdo po nich nechtěl ani korunu za vedení profilu a stačila jen demonahrávka ze zkušebny, aby byl profil aktivován.

V době kdy se BZ objevil jsem jím byl úplně fascinován. Narazil jsem na komunitu spousty začínajících kapel a muzikantů, o kterých jsem před tím nevěděl, že vůbec existují. Myslel jsem, že jsem totální outsider (možná to bylo také prostředím ve kterém jsem vyrůstal), protože poslouchám Nirvanu, The Offspring, Rage against the Machine, Static-X a podobné kapely (Skoro všechno co tehdy běželo v „Pětce v Pomeranči“). Všichni moji spolužáci poslouchali to, co zrovna letělo v TOP10 T-music chart, v Medůze nebo na Óčku. Zkrátka ten největší odpad středního proudu, což bylo hlavně RnB, Hip-Hop a taneční muzika. Díky BZ jsem zjistil, že nejsem sám outsider, ale že je nás mnohem víc. Obří komunita, která se drží stranou od těchto „hitparád největších superhitů,“ a dělají hudbu nezávisle na mainstreamu. A právě BZ usnadnil jít začínajícím kapelám touto cestou a fungovalo to skvěle. Téměř každý Tip Týdne mě dokázal oslovit a příjemně překvapit a v době, kdy ještě nebyl tak zpopularizovaný Facebook, sloužil BZ jako hlavní komunikační kanál mezi kapelami.

Co se to stalo teď? Proč je najednou na BZ tolik reklamních bannerů? Proč jsou zavedená placená proma, která jenom vydělávají na hlouposti kapel? Proč se vedení najednou prezentuje, jako by to byla parta businessmanů? Daleko více se v jejich komentářích na Facebooku a rozhovorech objevují slova „marketing“, „prestiž“ a „PR.“ Ano, rozumím tomu, že ne úplně každý muzikant uvažuje stejně jako já a snaží se tady v tom malém rybníčku nějakým způsobem prosadit. V tomhle bych jim nerad kazil vyhlídky, ale neodpustím si citovat Míru Pátého z Day After Records: „Bolestí většiny dnešních kapel jsou velké ambice“. Nicméně úplně největší vrchol byl bezesporu Ben Cristovao jako Tip Týdne a soutěž s Ewou Farnou a Mandrage. Právě kvůli těmto kapelám jsem kdysi přišel na BZ, abych se od nich odříznul. A jsem si jistý, že nejsem sám.

Čím to je? Je to kvůli Facebooku a úbytku nově příchozích kapel? Nebo už snad bylo načase otočit tento nádherný, nezávislý web ve výdělečný podnik? Ať už si vedení BZ zvolilo jakoukoli variantu, nemůžeme jim to mít za zlé, přece jenom je to jejich web, jejich výtvor. Můžeme nám být akorát líto toho, že se z našeho oblíbeného portálu stal jen další nadšenecký projekt, který vyměnil nevinnost, nezávislost a jedinečnost za povrchnost a vidinu prestiže. Je na čase najít si jiné útočiště. Ostatně, už to začalo. V poslední době narážím na spoustu kapel a promotérů, kteří z BZ odcházejí nebo ho nadále již nevyužívají. Už tam prostě nechtějí operovat a přesedlávají na Bandcamp nebo Soundcloud.

Jaký máte názor vy? Napište nám ho do komentářů, a pokud vás tento článek oslovil, tak ho sdílejte.

1 komentář: „Květy Zla #1 – Bandzone.cz? Ne, díky!

  1. Rozšířování záběru BZ i na širší proud nevidím jako negativum, hudba je jenom jedna, kdo by lepších možností nevyužil?
    Mě osobně sere ta změna etiky (jak je uvedeno v článku, se kterým se ztotožňuju do takové Míry, že máme s autorem tejné vzpomínky na patnáct!) a taky tlačení vkusu vedení (teď jsem asi omezený, ale přijde mi,že se už přes deset let točí v kruhu, sorry.). Jenže jak říká jiný klasik, Maximír: „Všechno je jak má být.“ Kapely už tak či onak přesedlaly jinam. BZ je prostě česká varianta, pro Čechy, neglobální, což je její největší přednost i bolístka.
    Rozhodně velmi zajímavý pohled na věc cucáka, co chce zůstat TRVE a obyčejný zároveň pro něco víc, než jsou prachy. Pro něco, co se nedá vyčíslit. DÍKY!

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s