SLUSHTIPS #29 Zach Hill – Face Tat

Zach Hill. Jméno bubeníka, které by každý math-rockový fanda měl znát. Tento člověk je nejen spoluzakladatelem kapely Hella, ale také tělo a duše projektu říkající si Face Tat. Jedná se ale pouze o malý výčet jeho hudební činnosti. Hill mimo jiné spolupracoval také s Marnie Stern, Mickem Barrem nebo je znám i pro album zvané Drumgasm (aneb tři bubeníci se sešli a společně si zajamovali), které nahrál společně s Janet Weiss (Sleater-Kinney, Wild Flag) a Mattem Cameronem (Pearl Jam, Soundgarden).

Blíže chci představit projekt Face Tat. Pokud jste někdy slyšeli již zmiňovanou Hellu, tak se připravte na dvojnásobnou případně trojnásobnou nálož. Možná je scestné srovnávat zrovna tyto dva projekty, ale jak jinak přiblížit Hillovo zběsilou hudební výpověď v podobě Face Tat než přes jeho domovskou stáj.

Face Tat je album plné prapodivných rytmů, futuristických zvuků, synťáků a výkřiků. Obsahuje třináct skladeb v celkové délce necelých čtyřiceti minut. Album vyšlo pod hlavičkou známého labelu Sargent House (dále např. Russian Circles, Tera melos, TTNG, Chelsea Wolfe, atd.) v roce 2010. Desku otevírá pro mě téměř kultovní píseň Memo the man, která svou přímočarostí určuje, jakým směrem se bude album dále odvíjet. Hill to do posluchače prostě pere pěkně od začátku. Místy dochází k uklidnění – např. v podobě skladby Green Bricks, ovšem tento stav nevydrží dlouho a následují další rytmické zvrácenosti. Šílené nápady eskalují v podobě až punkové písně Total Recall a také skladby Face Tat, kterou Hill stvořil společně s Carsonem McWhirterem. Ten zde Hillovi zdatně sekunduje na elektrickou kytaru. Je nutné podotknout, že si Hill k tomuto projektu přizval nejen McWhirtera, ale také další jména ze scény jako např. Robbyho Moncriefa nebo Nicka Reinharta (Tera melos).

Logiku na první poslech pravděpodobně neuslyšíte. Ani já jsem neslyšela a nevěřícně jsem koukala na ten točící se vinyl. Danajský dar, mě v první chvíli napadlo. Ovšem poté, co celé album dohrálo, mi to nedalo a musela jsem to pouštět znova a znova. Pokud vás Hill jednou lapí, už vás nepustí. Věřte mi.