Slush 2014: Jak to vidíme my

Rok 2014 byl pro nás klíčovej. Máme za sebou pár dobrých koncertů. Do Slush Records přibila nějaká ta kapela, ale co mě osobně těší úplně nejvíc je počet redaktorů, který se rozrostl na 6 a rozhodně to nejsou žádný gumy.
Co nás čeká v roce 2015? No, nechci toho moc takhle dopředu prozrazovat, ale rozhodně si do deníčků poznamenejte datum 3. dubna, protože chystáme další ročník In memory of Kurt Cobain. Určitě chceme víc podporovat naše kapely ze Slush Records, takže uděláme nějaký proma, rozhovory a možná i nějakou tu live session. Což mi připomíná, že začátkem novýho roku do naší stáje uvedeme další kapelu, takže určitě je na co se těšit.
Teď pro vás máme připravený nejchytřejší kecy našich redaktorů, který se pokusí podle svého subjektivního názoru shrnout rok 2014. Za celej Slush tým vám všem přeju jen to nejlepší do novýho roku a díky vám všem moc, že si nás občas přečtete. – Venca Zlo

Adam „Adámo“ Plzák

TOP album 2014:Earth-Primitive-And-Deadly-Artwork
Desek, co by stálo za to zmínit je víc než dosti, poslední Thurston MooreShellac nebo Grungepopová čítanka v podobě „Wicked Nature“ od The Vines, ale za mě Earth Primitive and Deadly. 5 tracků na kapucu a mráz jako dělaný, s timhle albem přejdete Plzěn z jednoho konce na druhej bez mrknutí oka.

TOP koncert 2014:
Určitě Thurston Moore v Lucerna music baru. Koncert ve znamení pohodový atmosféry. Thurstnovy je evidentně pořád 16, sarkastický usměvy při přetažených vazbách, geniální Steve Shelley bublající za bicíma. Nový songy fungujou stejně jako stárý 15 let, na konci nezbytná „Ono soul, tři flašky vína, prostě the best day.

Událost / WTF moment:
Rozhodně uvedení Nirvany do síně slávy, vše provedeno s vkusem, jak se na tuhle kapelu která vratila „rock“ k životu patří, aneb jak odpověděl na dotaz fanouška D.Grohl:
„Mysliš že se grunge vrátí? Jestli maš na mysli řizný kytary, řizný bicí a nasranej zpěv tak tohle je tu bude pořád.“

Andrej Szustill Pawlowski (-A S P-)

TOP album 2014:king buzzo
Přišlo mi, že letošní rok byl, alespoň co se týče desek, vydaných mými oblíbenými interprety, poměrně chudý. Nedokážu proto vybrat úplně
album roku, ale pokud bych měl vybrat několik letošních novinek, které mě nějak zaujaly či potěšily, byli by to určitě Earth Primitive and Deadly, MonoRays of darkness/The last dawn nebo sólovka Buzze Osborna (Melvins) King BuzzoThis machine kills artists, dost mě dostalo i splitko Amber a Locktender. Letos zkrátka hodně desek na 8/10, žádná 10/10.

TOP koncert 2014:
Hudební událostí roku pro mě byl jednoznačně festival Psy-High v Hořicích. Hromada stoner/psychedelic kapel (v čele se Zatokrev, Zkouškou sirén a dalšími), úchvatný genius loci v areálu starých pískovcových lomů, stanové městečko v lese a netradiční tématické workshopy, včetně například ranní meditace, to vše utvořilo komplexní dojem uhrančivé atmosféry celé akce. Touto magickou aurou festivalu byli, vědomky či nevědomě, prostoupeni i všichni účastníci a díky tomu se smazávala hranice mezi posluchačem a hudebníkem, návštěvníkem a organizátorem. Všichni byli zkrátka v tu danou chvíli a daném místě na stejné lodi a to pro mě znamenalo mnohem víc, než vidět zahraničního interpreta za svým hudebním zenitem z dvousté řady dvacetitisícového davu na komerčním festivalu.

Událost / WTF moment:
Největším WTF letoška je pro mě celá kauza kolem kapely Ortel, od bojkotu některých českých klubů některými kapelami, přes nechutné rozmáznutí celé situace v tisku až po problémy s organizací jednoho našeho koncertu v jednom nejmenovaném plzeňském klubu, protože tam kdysi hrál Ortel. Jediná škoda z toho pak plyne pro ostatní kapely, přicházejí o akce a kluby, Ortel naopak získá ještě víc na popularitě, zvláště z řad těch extrémnějších („Tyvole tuhle kapelu nesnášej máničky, fetky  a pankáči, to bude určitě něco hustýho a vlasteneckýho“). O kapele tu nebudu nic psát, každý ať si udělá obrázek sám, jen asi nepochopím, jak se dokázalo tohle uskupení dostat na čtvrté místo v českém slavíkovi. Spíš mi vadil celý ten balast kolem toho, ono „WTF“ jsem si řekl v hlavě několikrát. V tomhle vlaku jeli Ortel, takže už nikdy nepojedu vlakem.

Jakub „Let’s Go“ Klička (umresmourukou)

TOP album 2014:melvins-hold-it-in-album-cover-art
MelvinsHold It In. Naprostý blaho v podání nejsvětější dvojice a dvou pomocníků z kapely Butthole Surfers. Netřeba rozvádět, nutno poslouchat.

TOP koncert 2014:
Edoshův Kurník. Letošek sice z mé strany nebyl na koncerty bohatý a nějakých větších akcí jsem se projistotu prakticky nezúčastnil, nicméně s přehledem u mě vyhrává performance těchto hiphopových divadelníků v plzeňském klubu Pohoda. Těžko popisovat detaily, to musí člověk zažít v tom správném rozpoložení. A v tom jsem byl jak já, tak očividně i kapela.

Událost / WTF moment:
Comeback Blood Brothers. Seattleští hardcoreoví králové po sedmi letech,  bohatě vyplněných bočními projekty, opět našli společnou řeč a odehráli několik koncertů. I když z návratu se mohli těšit zatím jen američtí fans, nesu si do příštího roku naději na evropské koncerty a snad i tvorbu nového materiálu. No a pokud ne, tak budu přinejhorším nasranej.

Simona „Síma“ Kuchárová (simator)

TOP album 2014:Maly_raje_600x600
Prodavač – Malý ráje … Zůstávám v českých luzích a hájích. Pro mě je jedničkou letošního roku Prodavač s jejich albem Malý ráje. Desku znám nazpaměť. Ukrývá v sobě nepřeberné množství nálad a pocitů, že si z ní vždy vezmu něco nového.

TOP koncert 2014:
Tera melos v Českých Budějovicích. Jeli jsme z Plzně, narvaní v miniautíčku, na tenhle indie-math rockovej skvost a byla to neskutečná paráda. Akór když jim předskakovali DEPAKINE CHRONO. Mňam!

Událost / WTF moment:
Největší WTF událostí je pro mě expanze hradeckého Rock for People do Plzně. Tomuhle nesmyslu absolutně nerozumím. A asi možná ani nechci..

Pavel „Peyf“ Marek (pavelmarekpeyf)

TOP album 2014: beartooth-disgusting
BeartoothDisgusting. Hele kdybych jezdil na skejtu, tak si pustím jedině tohle. Miluju melodický refrény a vyřvaný sloky, a to že jsou BTHT vidláci z předměstí Columbusu dělá tuhle desku ještě cennější než by normálně byla.

TOP koncert 2014: 
While She Sleeps – Roxy Praha, aka když na před kapelu přijde víc lidí, než na headlinera. Skok Lawrene T. z balkonu byla jenom jedna z pěti věcí, který jsem nikdy předtím neviděl.

Venca Zlo (vencazlo)

TOP album 2014:dfa1979-the-physical-world
Comebackový album Physical World od Death From Above 1979 dost zásadně změnilo můj pohled celkově na muziku a hudební scénu. V životě bych totiž nevěřil, že jen basák a bubeník dokážou udělat tak mohutnej, ale přesto melodickej cool zvuk.

TOP koncert 2014:
Kdybych si něco pamatoval z koncertů, jako byl například Pontiak, Laura Stevenson, Gagarin nebo Fluff, tak by to byl pravděpodobně jeden z nich, ale ať se snažím jak chci, nevzpomenu si. Takže říkám Edoshův Kurník. Teď nicméně nedokážu pořádně zhodnotit, jestli to bylo lepší teď v prosinci v Pohodě nebo na Živý ulici v létě. Snad se muj mozek shodne na tom, že oba ty koncerty byly úplně boží, protože žádná kapela ti ještě vedle úžasnýho muzikálního zážitku nepředvede neskutečný divadelní představení.

Událost / WTF moment:
Už to začalo před pár lety, ale myslím si, že tenhle rok se do úpadku propadnul asi nejvíc. Mluvím o serveru Bandzone. Samotný web má spoustu nových modifikací a většina z nich je více než použitelná, nicméně směr, kterým se jeho vedení rozhodlo vydat se mi opravdu nelíbí a jsem si jist, že nejsem sám. Celý můj pohled na věc si můžete přečíst tady.