SLUSHTIPS #38 METZ – II

Tahleta partička z Toronta už zaujala svým prvním albem. Trochu rozčeřila vody SubPopovské stáje, kde se poslední dobou vyskytovaly spíše jemnější odstíny alternativního rocku. Pokud milujete Pissed Jeans nebo starý dobrý Jesus Lizzard, tak Metz jsou jasnou volbou pro vás.

Hned první tři skladby vás usadí na zadní část vašeho skromného tělíčka. Acetate doprovázená výborným (ne)klipem, kde týpek dělá lívanečky z písmenek kapely, posléze zvířátka, ufounky, nahý ženský atd.
The Swimmer pořadně nadupaná noisegrungeová odrhovačka. Ze všech stran na vás utočí roztodivný pokroucený zvuky, ale tempo jede neúprosně dál.
Spit you out je asi nejpřístupnější a nejvíc zapamatovatelná skladba….už vidím hrozit upocený máničky a inťouše v brejlích, jak pořvávají tuhle mantru.

Další věci se nesou v podobném duchu. Rozburácenej zvuk kytar, krouticí se a šplhající až někam odkud není návratu. Basa spolehlivě drží skladby pohromadě a prolíná se s kytarou, že si člověk i vcelku zkušeného ucha není jistej, co to vlastně je. Bicí asi někdo namlátil na krabice od bot v katedrále – každou ránou dostáváte pěkně na zátylek. Nahrávka má celkově dost nahulenej a klaustrofobickej zvuk. Máte dojem, že chlapcům ve studiu někdo u hlavy držel bouchačku.

Takže Metz a Metz II jsou povinnost pro lidi, co mají rádi poctivej noise rock, co se s ničím nesere a už mají všechny ježiše, melviny a surfaře naposlouchaný. Zatím to na nějaké vystoupení v naší malé republice nevypadá, ale snad se to brzy změní a my si to budeme moci vychutnat v plné síle, protože tahle kapela je po dlouhé době něco, co by mohlo zvednout z gauče i poslední nedůvěřivce a mrmlače.

Autor: Adam „Adámo“ Plzák