SLUSHTIPS #43 Fidlar – Too (2015)

Strašně nerad čtu jakýkoliv recenze a reporty, ale podělit se s celým světem o svuj pohled na tenhle skvost je pro mě absolutní povinnost, i když ze slohu sem nikdy neměl lepší známku než 4 a moje vyjadřovací schopnosti se většinou rovnají nule.

Když na začátku léta letošního roku vyšel singl „40oz. On repeat“,přemejšlel sem, jestli kluci náhodou toho koksu a levnýho piva neměli až moc. Za pár dní už mi v hlavě znělo „eveybody got more money than me“ při čištění zubů, doplňování okurek v tescu a snad i při spaní. Prostě song ze života.

Podobný to bylo když v září spatřila světlo světa kompletní „Too“. Po prvním,druhým a ani pátým poslechu mi prostě nešla přes uši. Deska ve mě budila dojem přílišný popovitosti až nucenosti, tyhle pocity se ale naštěstí vytratily při bližším zkoumání textů. Právě na týhle stránce FIDLAR od jejich debutu hodně zamakali a dokázali tak sepsat dokonale upřímnej příběh o životě po západu slunce v Californii. Album otevírá už zmiňovaná „40oz. on repeat“ a přímo na ní navazuje „Punks“, kterou zarytější fans můžou znát už z prvních koncertů kapely. Pokračuje se přes další singlovku „West coast“, slaďárna, hitovka jak pes, za mě nejlepší song z desky. Zatím co první půlka pěkně odsejpá, s druhou polovinou „Too“ přejde do solidního dojezdu. Tady už bych klidně pár songů mohl v klidu postrádat, rozhodně ne ale závěrečnou hymnu „Bad habits“. Pětiminutová óda na život zbytečnýho feťáka je přesně to pravý na cestu domů nočním busem (v horším případě první tramvají).

Na závěr trochu shrnutí. O produkci se postaral mistr John Jay Joyce (US) , kterej se nejvíc proslavil pravděpodobně prací na deskách CAGE THE ELEPHANT. Jeho rukopis je i u FIDLAR dost znát, a možná někdo podotkne, že bohužel. Deska působí dost kompaktně a jak už sem zmínil nahoře, vypráví příběh. Dost nekonformní, ale osobní. Pomalejší věci zrovna neoplývají originalitou, o to víc se vyplatí zaposlouchat do textů. Vyzdvihnul bych ještě v pořadí pátou „Sober“, a hlavně její intro/předehru, protože takovouhle audio scénku by snad nevymyslel ani Petr Čtvrtníček. Celková čtyřicetiminutová stopáž je pak v roce 2015 u kapely podobnýho ražení skoro zázrak.

Že FIDLAR vyměkli ? Možná. So what ? Fuck you !

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s