LIVE: Rock for People 2016 – DEN 1. „Tu selfie tyč si strč do prdele prosím.“

Už je to pěkná doba, co jsem byl naposled na nějakým velkým festivalu nebo koncertě v aréně. Problém je, že na tyhle masový akce chodí i normální lidi, nebo jak já jim říkám „běžní konzumenti“ či „mudlové“ nebo „zombies“, a s těma já nežiju úplně v nejlepší symbióze. Za většinu mého rozhořčení můžou právě oni.

Bylo tak nějak jasný, že dorazíme později, jelikož cesta do Hradce je z Plzně dlouhá a Aleš by mi asi urazil pazoury, kdybych si zapálil v jeho novém autě, a navíc byl na dálnici celkem velký výběr značek nezdravých fast foodů.

„Hele, tam jsme za chvíli, třeba tu Fixu stihneme.“

One hour later … „Hele, možná stihneme toho Smrtislava, už tam budem.“

Takže Royal Republic byla první kapela, která byla hodna naší pozornosti. Klasická muzika na letní fesťák. Z YouTube to ke mně nijak nepromlouvá, ale naživo to rozhodně koule má. Po Tommy-Gun se spustil šílenej chcanec, tak se jdeme schovat do Hard Rock Café Stage.

Jedna taková připomínka pro pořadatele. Rozhodně bych v příštích ročnících zvážil nové bezpečnostní opatření, které bude zakazovat vnášení selfie tyčí do areálu a sekuriťáci je budou přímo u vchodu likvidovat, jinak majitelům hrozí velmi reálné nebezpečí, že jim je narvu přímo do prdele!
Na koncertě The Royal Republic přede mnou stála buchta, která si natáčela úplně celej koncert. Za prvé je to fakt otravný, když sotva vidím na stage a někdo mi začne ještě před očima mávat mobilem na klacku. A za druhý co z toho sakra lidi máte? Vy si reálně doma po večerech u sklenky kvalitního vína nebo whiskey pouštíte tuhle vaši nahrávku, která má úplně mizernou kvalitu obrazu a zvuku? Příště použijte třeba mozek na zapamatování koncertu, prosím. Díky.

selfiestick gif

Jako obvykle největším překvapením jsou vždycky kapely, který vůbec neznám, což je přesně případ Heymoonshaker. Stihnul jsem sice jen poslední dva songy, ale totálně mě to uzemnilo. Tahle kapela je jen dalším důkazem toho, že křížení žánrů prostě nemá žádný omezení. Když můžou Skindred mixovat reggae s metalem, tak Heymoonshaker můžou hrát blues-rock’n’roll podmalovanej beatboxem. Nahrávku sem dávám jen pro hrubou představu, živýmu vystoupení se to nevyrovná ani z bla. Představ si kombinaci Black Keys a THePETEBOX. Pro mě TOP kapela prvního dne, i když jsem chytil jen dvě skladby.

U stánku se špagetama potkáváme Květáka, kterej už má asi hodně nakropeno, protože na mě téměř okamžitě útočí nebo je jen prostě rád, že mě vidí. Jdeme si dát brko na kopeček před Rock for People Stage, kde zrovna hrajou Skillet. Ty vole, vážně? Tahle hudba letěla tak před osmi lety ne? Absolutně nechápu, proč je okolo nich tak velkej hype poslední dobou. Připomíná mi to polozapomenutý shittycore kapely jako například Sonic Syndicate nebo Amaranthe. Pro mě až moc povrchní hudba s lacinýma textama, odcházíme.

Další rada pro pořadatele. Staropramen je sám osobě hroznej mrdokvas, a když ho naředíte vodou, tak jeho chuť rozhodně nevylepšíte. Po 6 pivech jsem byl tak střízlivej, že bych si klidně troufnul sednout za volant a jel do nějaký pořádný hospody. Abych ale úplně nerejpal, tak jedenáctka se celkem dala (když si jí říznu špiritusem).

20160704_140345

Vlastně jediná banda, na kterou jsem ten den chtěl fakt hodně zajít, byli Repetitor, což se mi povedlo od začátku až do konce. Když jsem poslouchal jejich hudbu na YouTube měl jsem chuť se zavřít do sprchy a podřezat si žíly. Tyhle emoce jsem bohužel během živýho vystoupení úplně nepociťoval.
Nebylo to úplně dle mých očekávání, spíš než k Sonic Youth měla jejich muzika blíž k Arctic Monkeys. Hned po druhý skladbě se utrhla struna na kytaře, kterou zpěvák vyměnil rychlejš, než bys řek telecaster. Celkem zvláštní, čekal bych, že kapela takovýho formátu bude mít víc než jednu náhradní kytaru.
Asi nejzajímavějším aspektem jejich show byla bubenice, která se během hraní měnila na totální zvíře. Zkrátka ženská inkarnace Davea Grohla. Druhá půlka setu už byla o poznání depresivnější, možná to bylo tim polským zpěvem, kterej mi zněl jak zaříkávání démonů, ale stejně jsem se z toho úplně neposral.

20160703_233603

Chlast prostě nekope, dáváme brko a jdem si lehnout do stanu. Pokračování zejtra …