LIVE: Galavečer Xaviera Baumaxy

V rámci zachování multižánrovosti tohoto ojedinělého občasníku jsem se dopustil reportu z koncertu, který má k původnímu zaměření SM možná trochu dál. V rámci throwbackmyselftuesday jsem se rozhodl zavzpomínat si na urousané časy, kdy bylo normální pití houby stejně jako stereotypy o zneužívání chlapců kněžími. Ne, nešel jsem na koncert Boba Marleyho, ale ve své době to bylo taky o hulení a pohodě u piva i pro „normálnější“ lidi.

    V Lucerna Music Baru (LMB) křtil nové album litvínovský první z buránků Xavier Baumaxa. Nové album vyšlo dnem křestu pod názvem Idueto a jde (u XB již o několikátý) příklad v řadě, že crowdfunding může i v ČR solidně fungovat a to i bez prodeje nesmyslů jako jsou zpocená tílka nebo dudy na Startovači.

    LMB, i přes to, že bylo úterý, byl dost solidně zaplněn nejrůznějšími existencemi, od lidí, co si celý koncert točili na iPhone za 30 tiček, ale měly dredy jako Medusa hady a nebyli schopni dát dohromady větu, přes lidi, kteří na tom byli dobře, až po HC fans Litvínova jako celku, ale hlavně hokeje.

   Celý koncert se skládal ze dvou částí, které rozdělovala nezáživná, určitě přes půl hodiny trvající pauza. Část první byla věnována novým skladbám, kde hostovala Nikola Mucha, v mikině s píčou, která i přes to, že vypadala jako ožralá Petra Janů ft. Jitka Zelenková zpívala celkem v pohodě. Obvzlášť roztomilý duet Pivní zmrd jí seděl a nejlepší na tom bylo to, že to nebyl vykradený „Ježíš“. Z hostů pak následovala Lenka Dusilová (v Seňorita Lenka a Babí léto bez bab) a Oto Klempíř (v něčem, co se zdálo jako lovesong, ale moc jsem to, upřímně, nepochytil, protože na balkonech nebyl zrovna top, top, top zvuk), oba super a Jana Kirschner, která ale nedorazila a ani neposlala videozdravici. První polovina pak končila Krajčo T9, od příštího roku zcela jistě hymnou Kryštoff-láskaaštěstí-kempů (k potěše sluchu zde https://www.youtube.com/watch?v=lXoicDJ3KBQ).

    Druhá polovina se nesla v duchu starých fláků, leč v mírně jiných aranžích, protože se naplno rozvinula doprovodná kapela. Dva klávesisti, bubeník a baskytarista excelovali celý večer, ale z např. v Nazijazz, jenž trval snad 15 minut, naplno ukázali své kvality, i když si člověk už říkal, že to je snad trochu moc Nazijazzu na úterní večer. Průběžně pak Dátamtůja střídali Romale rap, Má máma má a další. Nepamatuji si čím už to přesně končilo, protože jsem sledoval super výkon bubeníka a klávesisty, který vypadal trochu jako Dalibor Gondík a ten zpěvák z No Name ovšem hrál taky bombově, ale asi to byl Muž, který prohrál.

    Za mě dobrý koncert, i přesto , že XB se značně posunul od dob, kdy hrál Pažitky. Sranda pořád dobrá, na sólo koncertu věřím, že i větší. Vážné polohy o pití (resp. „piptí“), ženách a problémech s nimi však nezaostávají a nejsou o nic horší, i když je většina fanoušků bere, soudě podle křestu LMB, jako zajímavou výplň před starými fláky, které všichni žerou.