ROZHOVOR: The Picturebooks „Když Dave Grohl řekl, že nahrává album v garáži, nebylo to vůbec znát.“

Na festivalu Rock for People se nám podařilo vnutit se do přízně dua The Picturebooks a vznikl z toho skvělej rozhovor. Čtěte!

Byl jsem docela šokovanej, když jsem zjistil, že nejste rodáci z Arizony nebo Texasu, ale naši sousedi z Německa. Vaše hudba totiž zní hodně americky. Předpokládám, že videoklipy točíte někde tam, je to tak?

Jo, naše klipy točíme v Kalifornii, stal se z ní takový náš druhý domov. Máme tam spoustu kámošů a strávili jsme tam asi 7 nebo 8 let. Milujeme to tam.

Takže nejste moc často v Německu?

Oba jsme vyrostli v malých městech v Německu. Měli jsme rádi Minor Threat, The Smiths, Davida Bowieho nebo třeba The Cure, což ostatní lidi neposlouchali, takže jsme pro ně byli divný. Potkali jsme se ve skate parku, založili kapelu, dost dlouho jsme koncertovali po Německu a bylo hodně těžký prorazit někam dál, protože jsme vždycky chtěli být kapela, která jezdí turné po celém světě. Vlastně Česká republika byla tehdy jediná země, kam jsme měli možnost jet hrát z Německa. Tohle trvalo dost dlouho a pak jsme si řekli dost. Měli jsme tehdy i basáka, kterej byl trochu jako Yoko Ono, takže musel pryč a celkově jsme všechno přehodnotili a došlo k velkým změnám. Odjeli jsme do USA, kde jsme se hodně inspirovali, potkávali jsme se i s původními obyvateli Ameriky a najednou to začalo fungovat. Vlastně všechno, co děláme teď, nebylo plánované, byl to přirozený vývoj. Prostě se to stalo.

Používáte hodně netradiční nástroje, jako například řinčení řetězů, jaké další takové nástroje máte?

Začalo to, když jsme se scházeli s těmi původními obyvateli Ameriky, kteří nám darovali spoustu ručně dělaných perkusí. Třeba prázdné patrony, které si omotáš kolem ruky a dělá to šílený zvuky. Hodně nás to sblížilo s jejich hudbou, válečnými tanci a kulturou obecně. Bylo to zrovna v době, kdy jsme si oba zakázali na dva roky poslouchat jinou hudbu, takže veškerá inspirace pro naší hudbu pocházela od nich.

Proč nepoužíváte činely?

Jednou jsem je úplně rozmlátil a už jsem neměl na nový. Činely jsou hrozně drahý. Vlastně mi ani nechybí, nepoužívám je už 6 nebo 7 let, byl jsem z nich už i otrávený. Všechno je perfektní jen s kotlema a rytmičákem. Občas k tomu přidám zvon nebo nějakou perkusi a to mi úplně stačí. Jednou jsem byl i sponzorovaný společností, která vyráběla činely, což trvalo asi týden, protože jsem jim každý den posílal zpět činely úplně na maděru a chtěl nové. Mysleli si, že je ničíme schválně.

Vaše alba mají skvělou atmosféru, skutečně to vše dělá nahrávání ve vaší garáži?

Ano. Tohle není, jako když Dave Grohl řekl, že nahrává album v garáži a vůbec to není znát. Na naší nahrávce je to skutečně slyšet. Nahráváme jen na dva mikrofony, které jsou umístěny v rozích místnosti asi 3–4 metry od nás, takže nahráváme vše živě. Většina věcí na albu je improvizace, dokonce i texty. Myslím si, že to je nejupřímnější cesta, jak napsat song. Třeba song „I need that Oooh“ jsme napsali, když jsme seděli na parkovišti ve Walesu a povídali si, zatímco jsem to já nahrával na telefon, pak jsme jen přišli do studia a vyplynulo to nějak samo.