ROZHOVOR: Vneumicky – underground rapovýho undergroundu

Jsou dva. Smajl a Yung Jekinse. Působí krátce, ale za míň jak rok vydali přes 20 video singlů který mají na youtube views v řádech tisíců. 

Rozhovor měl původně vznikat uvnitř obchodního centra Luna na Borech v Plzni, po vykázání slovy „jděte si to kurva chlastat jinam“ ho realizujeme v příjemném prostředí soustavy laviček na místním sídlišti. Kluci odpovídali dohromady, individuální odpovědi jsou esteticky vyznačeny. 

Proč se jmenujete Vneumicky ? U mě to totiž silně evokuje odvození od neumětel.

Začlo to na základce, když sme se jak čurácí smáli u slovenský výměny manželek, kde v jedný scéně týpek použil výraz „neumicich“, trochu sme to zkomolili a vzniknul tenhle název.

Vám je – podle posledního singlu –  17. Proč a kdy vás napadlo začít dělat rap ?

První track je z 25.ledna 2016, to bylo v 9. tříde na základce. Tenkrát sme dost poslouchali a cenili některý lidi na český scéně, třeba Logica. Chtěli sme to zkusit taky a tak sme nahráli prní věc. Jmenovalo se to „Joystick“, furt je to na youtube. Hned druhej den to kámoš rozeslal všem ve škole a dostávali sme hroznej kotel. Potom sme nějakou dobu dělali věci každej sám.

Hele a odkud teda jste ?

Jekinse je ze Skvrňan a Smajl z Bor, já (Smajl) sem teda taky bydlel na Skvrňanech ale teď bydlim tady, prostě dva hoody.

Kdo vám dělá beaty a klipy ? Jste celkem produktivní.

Klipy nám natáčí tady ZmydaBeats – dj, manažer a zvukař dohromady, stříhá to Jekinse. Beaty používáme free z internetu, máme jednoho oblíbenýho interpreta, ten má třeba u jeho inster míň views než my –

Takže mu vlastně děláte trochu fame ? 

– jo no vlastně jo, jasný. Jednou bysme ho chtěli přímo oslovit na spolupráci.

Máte přehled o současný rapový scéně v česku, nebo konkrétně tady v Plzni ?

 

Jediný co známe z Plzně jsou 323 00, spíš posloucháme americký rapery. Nebo německý, třeba Yung Hurn. S jedním němcem dokonce máme v plánu vydat feat, ale to nebude jen tak.

No a co plánujete obecně v dohledný budoucnosti ?

Hele řešili sme s jednim týpkem vydání mixtapu, jenže pak sme se dozvěděli že by to by to měly bejt kazety, no a říkali sme si kdo by si asi tak koupil kazetu –

Třeba já …

… no jedině nějaký hipstři. Spíš by tam bylo něco staršího, maximálně dva nový tracky. Ale je to furt v promejšlecím stádiu. Teď plánujeme vydat singl Klasišn holandsko. Bude o příhodě s typkou, která nám v Hlinsku dávala hašiš kterej „měl 21 procent“ a máme dávat bacha a tak, a ani sme to necejtili. Pozor na ten hash ! Pak bude ještě track Impetigo, nemoc bezďáctví. Budou tam hodně zakomponovaný Bejrovo hlášky (Aleš Bejr je velmi talentovaný youtuber, kulturista a samaritán pozn. redakce).

Docela by mě zajímalo jak vypadá váš tvůrčí proces…

Většinou to vypadá tak, že když mam volnej byt (Smajl), sundáme se a všechno vymyslíme na místě. Normálně nahráváme na majk a notebook. Máme téma a beat a dáváme to na místě dohromady.

Dostali ste někdy holotrop ?

(haha – rozhovor nachvíli přerušuje vtipný cyklista) Tyvole já (Smajl) sem na to docela expert, vždycky když nějakou dobu nehulim tak pak po brku dostanu hrozný stavy.

Zkoušeli jste někdy dělat i jinou hudbu, třeba kytaru nebo tak ?

Jekinse – já sem chodil na flétnu, asi dva měsíce. My sme čurácí na hudbu, v 9. tříde sme si řekli že začneme dělat beaty ale by to na píču.

A posloucháte něco mimo rap ? 

Smajl – Nirvana, to je prostě dobrý. Hodně si z toho celkově beru inspiraci.

Jekinse – ale český kapely určitě ne.

Tak mi ještě řekněte kdo je Tomáš Trocký.

Nikdo, to je totálně smyšlenej člověk. Hodně si slova komolíme, říkáme si třeba, že když si troc tak seš moc, takovej náš slang, dost to pak dáváme do tracků.

To máte celkem bujnou fantasii…

Haha no jasný, jinak by žádný naše tracky nevznikaly.

Pijete jenom braník ?

S současný době jo, protože je to lepší než baronovo zahrada. Ta mi (Smajl) moc nesedí, to ste mohli vidět v posledním klipu.

Chcete nakonec někoho zdissit nebo něco vzkázat ?

Tak třeby ty drogy no, jsou dobrý ale jenom občasně, nemůžeš to přehánět.

vneumicky