LIVE: Fu Manchu – „Za ty kytarový sólíčka bych je vošukal.“

Všechny moje reporty začínají jako obvykle kocovinou. Tenhle bude úplně jinej, začíná totiž BRUTÁLNÍ KOCOVINOU, což je trochu průser, protože z toho koncertu si moc nepamatuju. Možná, když se budu dostatečně dlouho mlátit do hlavy, tak něco vymáčknu. Ještě že mam poznámky v mobilu. Tak to zkusíme.

Někdy kolem pátý hodiny jsem se vykolíbal ze svýho bytečku a štráduju si to směr národka, kde se mam potkat s Matějem (dále jen Mé mini), kterej má celou věc opět fotit. Vcházim do Jericha a vidim Mé Mini a Moniku, kterou přemlouváme, ať jde s náma na Fu Manchu, protože to bude samozřejmě naprosto legendární. Monika se vymlouvá na kocovinu, tak jí odpovídám adekvátním gestem.

Čekáme ještě na Alexe z Acid Row a vyrážíme směr Storm, kde vyřizujeme akreditaci, což trvá až nesnesitelně dlouho, protože nějakej týpek před náma se snaží přesvědčit vstupaře, že je na guest listu nebo tak něco, už nevim, každopádně to trvá tak neúnosně dlouho, že mam chuť mu lístek koupit. Po předchozím fuckupu z koncertu The Garden se radši dopředu informujem, kam může Mé mini lézt a jak fotit, aby ho zase nějakej bagoun, sorry, pan Bagoun, nečapnul za flígr a nevyhodil. Hele, tamhle je Pýtý z Ubožáka. On je ještě naživu?

Na podium leze předkapela At the Drive-In revival, teda sorry, Baro Chandel. Asi mě zmátly ty řepy, co maj na hlavách. Jestli jste slyšeli jejich poslední desku, která jim vyšla, tak vyražte na koncert. V Praze hrajou v podstatě skoro každej měsíc, jak jsem vypozoroval.
Začíná show, tak se pomalu hrnu dopředu, abych tu stonerovou smršť taky dobře viděl. S Pýtým si libujem v těžkých riffech a melodických vyhrávkách, zatimco Mé mini stojí nezaujatě za náma a hraje si na mobilu. Okey, asi to prostě neni pro každýho.
Když tak sleduju bubeníka, tak mam chuť vyhodit svoje roztomiloučký 16palcový činely a koupit si pořádný 24palcový krávy, jako má on. Songy hrajou skoro bez keců a přestávek mezi skladbama, což strašně cenim. Dynamika lítá sem a tam, hudba graduje i degraduje a do toho všeho sleduju epickej souboj dvou obřích květáků, který sebou mlátí z jednoho konce pódia na druhej. Za mě boží. Po koncertě se Mé mini ptá, jestli jsou ty dva bráchové. RLY bro?

Na brku potkávam celou plzeňskou skvadru a Dana z The Drain, kterýho jsem skoro nepoznal. Místo svýho obvyklýho glamovýho stylu vypadá jak kavárenskej hipsta s culíkem a strništěm. Weird Beard.

Pod pódiem se to už celkem slušně zaplnilo a nahoru vychází 4 týpci, který vypadaj jak legendy z Dogtownu po třiceti letech. Po nezbytně nutným fuzzovým bordelu odpalujou celej koncert skladbou Eatin‘ Dust. To, že mají novou desku dávají najevo stejnojmennou skladbou Clone of the Universe, která následuje. U Fu Manchu je úplně jedno, kterou desku si pustíš, všechny zní úplně stejně, jen se mění téma. Buď to jsou skejty, starý americký káry anebo psychedelickej vesmír.

Za kytarový sólo u California Crossing bych toho kytaristu rozhodně vošukal. Je mi trochu líto basáka, kterej je plešatej a nemůže házet extrémně mastnou hřívou, jako to zrovna provozuje zbytek kapely. U Mongoose si všímam, že v kotli to docela vaří. Důkazem je Sid z Thrashsurf, kterýho zrovna lidi nesou na rukou. Při Hell on Wheels jsem si teda zaskočil na chvíli do kotle nechat si spravit fasádu. Opět sólo. Škoda, že nenosim podprdu, už by tam dávno letěla.

Chce se mi chcát, ale zrovna začínaj hrát Evil Eye, a to odejít prostě nemůžu. ,,Slušný kladiva“, komentuje Adámo začátek Nowhere Left to Hide. Kejvačka jak svině, div mi neupadla hlava. Pak přišlo to, na co všichni čekali, King of the Road. Opět naprosto orgazmický sólo a já jsem v nebi. Už můžu jít vykonat potřebu. Vracim se akorát na Il Mostro Atomico, což je 18minutová stonerovka z posledního alba, a to prostě už nedam. Díky bohu mají připravenou odlehčenou koncertní verzi.

Přídavky Weird Beard a Godzilla. To už sedim v boxu a čekujem s Mé mini fotky. Afterparty s Danem z The Drain a klukama z Baro Chandel byla rozhodně výživná. Nevim, jak jsem to dokázal, ale i úplně na mol jsem s nima dělal rozhovor. Jestli tomu bude aspoň trochu rozumět, tak to zkusim dát dohromady a v nejbližší době to sem píchnu. Další dění mam poněkud hodně rozostřený, takže ende.

Tvl. Dobrý, dal jsem dohromady report z koncertu, kterej si skoro nepamatuju, na základě poznámek z mobilu. Zatleskejte.

FOTOREPORT by Mé mini (Matěj Šmelko):

Pokud si chceš připomenout koncík, dal jsem dohromady playlist na Spotify.