SLUSHTIP #58 Turbowolf – The Free Life

„Turbowolf se dají jen těžko žánrově zaškatulkovat, protože bla bla bla.“ Jasný, „rockový žurnalismus“ v praxi. Hlavně aby se našel nějakej šuplíček, kam je zařadíme, protože jinak o tom v podstatě jde těžko psát. Proč tohle píše úplně každej magazín? Když jsem poprvý slyšel Ancient Snake, tak jsem se z toho totálně posadil na zadek. Brutální dupačka s tak úžasným zvukem kytary, kterej jsem nikdy v životě neslyšel. Proč bych to měl chtít škatulkovat? Pokud tomu chcem dát teda nějakou nálepku, tak to bude brutální nářezocore (core se v posledních letech dává za všechno, tak nechci trhat partu).

Pro mě je první album TOP. Hodně často se setkávam s jiným názorem, ale já to prostě vidim takhle. Počáteční překvapení a radost z novýho objevu prostě nepřekoná druhou řadovku, která byla samozřejmě taky naprosto výborná.

Třetí album se jmenuje The Free Life a je zase posunutý o kus dál. Teda, spíš kousíček. Kytarovej zvuk, na kterým tahle kapela stojí, je zase o něco málo vymazlenější. Melodie jsou propracovanější. Synťáky jsou ze šedesátek posunutý do osmdesátek a nejvíc asi cenim texty, který jsou ze všech tří alb nejvíc top.

Celý album otvírá song No No No, kterej se ze začátku tváří jako taková šedá klasika od Turbowolf, ale v refrénu vás melodicky pěkně nakopne. Už v první skladbě se objevuje ta jediná věc, která mě na týhle kapele strašně vadí, a to jsou ženský vokály, který mi připomínají nějaký shitty R’n’B. Díky bohu, že jsou více méně potlačený a nijak výrazně nezasahujou do celkový koncepce skladby.

Hrozně obdivuju výběr hostujících muzikantů. Nejsou to žádný vyhaslý rockový dinosauři z minulosti, ale hudebníci, který momentálně táhnou, jako je například Joe Talbot z Idles, kterej si zahostoval v další skladbě Capital X.

To samý platí i u Cheap Magic, což je jedna z nejsilnějších skladeb na albu, tam si zazpíval Sebastien Grainger z Death from Above 1979.

Dostáváme se ke skladbě Very Bad, která je přesně taková, jak její název napovídá. Ze začátku naprosto výbornej nakopávací šťípák, u kterýho máte chuť okamžitě skočit do moshpitu, ale pak přijde zpomalení a zase ty podivný R’n’B zpěvy. Bože proč? Takovej song nemůžete zpomalit a vložit tam podvinou R’nB vsuvku! To prostě nefunguje. Tohle musí šlapat, dokud polovina lidí v moshpitu nebude zadupaná do země. Škoda, tohle mohl bejt největší nářez z celýho alba.

Čistej zvuk kytary? No, dost se divim. Skladba Halfsecret zní jak kříženec Pixies a The Smashing Pumpkins. Klidovka, neurazí.

Domino je pro mě úplně nejsilnější skladba na celým The Free Life. Strašně nakažlivej kytarovej riff nesoucí se ve středním tempu. Jako host si zazpíval Mike Kerr z Royal Blood.

Start Up and Atom mě docela rozsekal. Filmovej drop jak z nějakýho sci-fi akčňáku. Hodně intenzivní. Blackhole je další pecka v rychlejším tempu, kde Chris v textu popisuje, jak šel čas od jeho narození až do nějakých pěti let. Zajímavý.

„Science, magic, all things in between.“ Další top skladba je určitě stejnojmenná The Free Life. Chytlavej zpěv i text, melodická kytara, tempo v průběhu skladby dynamicky graduje ze středního tempa do klídku a pak zase do zběsilosti. Co víc si přát, ne?

Poslední skladba Concluder je akustická balada. Rozhodně bych se jí nebál označit jako archetyp moderní kytarový balady. „Goodbye to us. Ash to the ashes. Dust to the dust.“  Velkolepej zpěv podloženej ambientníma atmosférama. V životě bych neřek, že se mi v nějaký muzice líbí dechy, ale mezihra na klarinety top. Tahle skladba říká magnifikální Goodbye.

Turbowolf udělali pár malých změn pouze v detailech. Jádro, což jsou songy s pořádným nábojem a charakteristickým kytarovým zvukem, zůstalo stejný, tak jak ho máme rádi. Trochu mi tam chybí nějaká šílenost, jako byla Seven Severed Heads na prvním albu, ale v nedostatcích to The Free Life dohání melodičností. Já spoko.

Jestli první album u mě mělo 10/10, druhý 9/10, tak je jasný, že třetí bude 8/10. Snad to nebude takhle klesat s každým albem.

Top věci: Domino, Cheap Magic, No No No, The Free Life, Concluder.
Co bylo špatně: Podivný zpěvový R’n’B vsuvky.