LIVE: Bert and Friends – „Totální idioti nebo hudební géniové?“

Když jsem poprvý slyšel Bert and Friends, moje reakce byla asi stejná jako u většiny – Proboha. Co je tohleto za kentaury? Z jaký zasraný pohádky sem přiletěli? Co se nám kurva snaží říct? Chtějí nám ublížit? A pak jsem se samozřejmě jako každej normální člověk pozvracel.

Asi půl roku zpátky jsem se na ně rozhodl zajít do klubu FAMU, kde bylo tak narváno, že jsem to prostě vzdal a opil se s Mé Mini před vstupem levným vínem. Dneska jsem věděl, že stejnou chybu už neudělam. Po celodenní šichtě, kdy jsem doslova nezahlídnul denní světlo, jsem se vypravil do Plzně. Před Andělem se potkávam s Rozvodem, do kterýho jsem poslední tejden hustil, jakej je to bizár a že na to rozhodně musíme zajít. Byl jsem si stoprocentně jistej, že tohle střízlivej vidět nechci. Posilněnej masivním bůčem a obstojným pívem vcházíme do klubu.

Počkej, tady něco nehraje. Na podiu jsou opravdový nástroje? Hej, tamhle jsou klávesy Nord asi za 70 táců. What? Ten kytarista má pedalboard velkej jak muj gauč. Oni opravdu hrajou na reálný nástroje? Já čekal partu poskakujících retardů, který si budou pouštět beaty z počítače a sólo uslyšim maximálně na píšťalku z lízátka Chupa Chups. Místo toho přišla kapela naskillených muzikantů LVL 120 elite, který za sebou mají vystudováno minimálně 5 konzervatoří.

V podstatě od tý doby, co vylezli na podium, jsem úplně zapomněl na to, že je to považováno za jeden z největších českejch bizárů a jen jsem sledoval jednoho po druhým, jak si to neskutečně dávaj. Jedinej bizár, kterej se odehrával na podiu, byl mezi skladbama, kdy Bert opravdu působil jako mrtvej jednorožec bez mozku. Je to ještě vůbec role? Jestli jo, tak ten člověk to hraje kurva dobře. Nebo se tak fakt chová? Tohle je jedna z nejvíc mysteriózních kapel, co jsem kdy poznal.

Jak koncert postupuje, Bert odhazuje různý vrstvy oblečení, pod kterýma se schovávají další kostýmy. Ten chlap snad nemá potní žlázy. Vystřídal se růžovej amiš, kapitán disko jadran i kombinéza Petra Kotvalda. Zkrátka všechny jeho dosavadní (alter)ega. Nechybí ani legendární kytarový sólo na rybu. Při posledním fláku začíná impro jam session, kde tihle kentauři jedou od Sabbatovskejch riffíků až po free jazz. Já prostě nemam slov. Tohle je něco úplně jinýho, než jsem očekával. Mindfuck.

Takže idioti nebo géniové? Za mě rozhodně géniální idioti. Dobrý muzikanti as fuck. Furt ale nechápu tu jejich roli. Před klubem jsem se bavil s kytaristou, kterej tvrdil, že Bert studoval Waldorfskou školu, což mi napovídá, že by to fakt mohlo bejt reálný. A nebo jsou oddaný svojí roli natolik, že i tak si ze mě dělaj prdel? Začínam tomu regulérně věřit, že se tak chovají i v reálnym světě. Co je vlastně Bert? Je to novej David Bowie, Frank Zappa nebo je to jen obrovskej troll, kterej se teď momentálně raduje, jak vytvořil naprostou kokotinu, kterou začínají žrát davy lidí? Nevim, ale zajímá mě to čim dál víc.