Slush Tip #65 – Bohren and Der Club of Gore


Čim pomalejš, tim líp!

Všude samý vánoční hoňky, miliarda lidí s klapkama na očích loví zbytečný dárky, studentům pomalu začínaj zkoušky a zápočty a všichni se vlastně těší, až si o vánočních svátcích odpočinou od stresu, kterej ty samý svátky způsobujou. Nechci bejt za škarohlída, ale neni občas dobrý se zastavit i tak, bez důvodu?
Nemečtí Bohren and der Club of Gore jsou k tomuhle zastavení ideální dopomoc. Spojení žánrů doom a jazz zní pro fanoušky obého jaksi neslučitelně, nicméně Bohren umí. Každý album vystihuje trochu jinou, byť klidnou a ztichlou niku. Sunset Mission (2000) je jízda ve 3 ráno autem po usínajícím velkoměstě a nakukování do špatně osvětlenejch zákoutí, zhruba kolem roku 1953. Piano Nights (2005) hraje na poloprázdnej zakouřenej jazzovej lokál, zapadlou oázu starejch časů mezi nákupníma centrama. Ambientnější Midnight Radio (1995) je tvoje asociální deprese po půl lahve whisky ve zhasnutým bytě. A tak dál, najdi si svoje asociace. Nikdo neříkal, že je to vždycky veselý.
Pamatuju si na jejich koncert, několik let zpátky. Plnej Akráč umělýho kouře, na pódiu jenom pár bodovek, z jejichž kuželů tlumenýho světla vystupujou postavy muzikantů, jak parodie na orloj. Dav sedících lidí a každej sám za sebe.
Poslechni. Zastav se. Sluchátka, zavřený oči a několik (desítek) minut tvýho času.

https://www.youtube.com/watch?v=hkATLofJohE
https://www.youtube.com/watch?v=ECyfX1OR_nk
https://www.youtube.com/watch?v=xY1wBUrdRFg

-ASP-

IMG by Bohren and der club of gore official FB page