Co chystají festivaly na léto 2019 ?

Vánoční shon je ta tam, začíná otravná část zimy. Pokud patříte mezi pravidelný festivalový návštěvníky a nadšence, čekání na oblevu může být vyplněný alespoň něčím příjemným – sledováním oznamování kapel. Ty český letos (respektive loni) zrovna nelenili, a svoje lineupy mají už začátkem roku slusně zaplněný. Tak se na to pojďme kouknout :

Rock for People (4-6/7, Hradec Králové)

Bring me the horizon. Dokážu si zhruba představit jakej bude na tomhle ročníku „rokáče“ nejčastější merch. Ale mezi oznámenými jmény najdeme zajímavější. Vrací se Franz Ferdinand, který na letišti vystoupili už na apokalyptickým ročníku 2012, koulaři ocení Rudimental, romantický duše Kodaline, českou premiéru si pak odbydou Don Broco z Británie. Za zmímku stojí floridskej hardcore Gouge Away, hodně sklonovaný Idles nebo další návrat – The Subways. Komu by tenhle mix ještě úplně nestačil, pořadatelé připravili jednu lahůdku, a Márdí s Vypsanou Fixou zahrajou svoje cajdáky společně se symfonickým orchestrem. 

 

Mighty Sounds (12-14/7, Tábor)

Tady se vsadilo zatím opět na jistotu, Dubioza Kolektiv se svojí balkánskou jízdou a The Casualties s novým zpěvákem patří ke stálícím programu. To samý se dá říct o Los  Fastidios (antifa hooligans), Sto Zvířatech a pirátech Jaya the Cat. Naopak jako překvapení se můžou jevit Gutalax, Moscow Death Brigade, Dog Eat Dog nebo šprťácká kapela Math the Band.

 

Brutal Assault (7-10/8, pevnost Josefov)

Metalový megalomanství pokračuje. Tady se opravdu nešetří, a program jednoho z nejnavštěvovanějších žánrových festivalů posledních let vypadá už teď dost Brutálně. Na jedný straně Mgla, Batushka, Taake, na druhý Agnostic Front, Higher Power a třeba Get the Shot. Někde mezi tim vším pak pulzujou Electric Wizard a Venom Prison v čele s charismatickou Larissou (ex Wolf Down). No hele já vám nevím, mě to přijde strašně divný. Nějak se nedokážu sžít s představou v níž na jedný stage valí svojí lopatu Agnostic Front a sem tam prohodí nějakou agitačku ohledně rasismu a „open minded people“, zatímco vedle zvučí černokněžník schopnej popírat holokaust… Na závěr ještě vypíchnu redakční oblíbence :

 

Colours of Ostrava (17-20/7, Ostrava)

The Cure.

Jo, takhle by to šlo uzavřít, jestli to tam letos bude vypadat nějak jinak než jako na sólovým koncertu gothic popový kapely (sory) tak mě klidně zbijte. Osobně jako zajímavější zářezy vnímám atmosferický Mogwai a zpěvačku Mariza (která zaujme především vizáží podobající se Katy Perry, cool). Ostravskej program zatím není – nejspíš vzhledem k ceně headlinera a ukončení spolupráce s jedním nechvalně známým sponzorem – úplně širokej, spíš do počtu jsou Shaka Ponk, Tom Walker či Mathias Eick který si ale svoje fandy určitě taky najdou. Nesmím samozřejmě nezmínit Florence + The Machine.

 

Obscene Extreme (3-7/7, Trutnov)

Úplně na rovinu – tady se dost ztrácím. Grind ani podobný extrémy nejsou zrovna můj šálek kávy, přesto mi přišlo důležitý i tenhle dneska už kultovní sraz úchyláků do našeho přehledu zahrnout. Headlinera bych si našel velmi rychle, a to rychlý holanďany Vitamin X. A pak třeba hmmm… Tak jako znám samozřejmě Cannibal Corpse, Dropdead, Municipal Waste a GBH, a co tam sakra dělají N.V.Ú. ? Fajn, tohle vzdávám.

 

Žádný interprety tradičně ještě nemají ohlášený Povaleč ani Fluff, zda se letos dočkáme Aeredromu nebo z popela vyletí Trutnoff je zatím ve hvězdách. Sympaticky se rozvíjející Mohelnický festival Fingers Up oznámil datum konání na konec června, zatím však bez kapel. Český Hrady samozřejmě budou – bez naší účasti. Pokud patříte mezi ty, kdo celej rok šetří a poctivě obráží se stanem a špínou za nehtama fesťáky, sledujte nás, budem vám všechny novinky poctivě hlásit !