„čumím, čumíš, čumíme“

Řekněme, že tahle rubrika by měla být takový průvodce světem současného seriálového království. Mimo mé oblíbené a aktuálně sledované seriály, jsem se rozhodl vstoupit do vod neprobádaných. Rád bych pro tento sloupek nakoukal i kousky, které jsou mimo můj sociální bublifuk a watchlist. Budu i náhodně vybírat. Takže nádech a nedýchat.

Seriálový virál: Tiger King

Jednou za čas se objeví seriál, který Tě zaplaví ze všech stran. Sociální sítě, fanweby, doporučení kámošů a a odborníků. Ze všech stran. Před pár lety z nuly na sto vystřelil netflixácký retro creepe seriál Stranger Things, nebyl nikdo, kdo by si nevybavil font písma, nebo znělku. I moje babi věděla, že Wiona Rider is back. V těchto příkladech můžu pokračovat. Rick & Morthy, Game of Thrones, Černobyl. Vloni v létě jsem tento hype zaregistroval u HBO „teen“ novinky Euforie. Tak dlouho všichni otravujou, jak je to výjimečný, skvělý a zásadní, až ten seriálový nebožák skončí na mém seriálovém „TyNikdy“ seznamu. V této části jsem se rozhodl takovýmto případům čelit zpříma. Tygr King odpovídá přesně výše zmíněným parametrům. Typický Netflix dokudrama. Hlavní postava je kontroverzák. O kolo něho se točí sled šílených rozhodnutí a reakce na ně. Známe z Making a Murderer. Co má tahle americká reálná zhovadilost navíc, než jiná netflixácká opravdovna? Jednoduchý jako facka chlupatou packou od obří kočkovitý šelmy. Jižanskou, vidláckou pseudo celebritu s vášní pro homosexuální promiskuitu, zbraně, výbušniny, perníšek a tygří country. To na cirkusáckej kult stačí. Pokud neprošel Joe Exotic, určitě si najdete svého anti hrdinu ve výčtu dalších totálně bizarních charakterů. Zkrátka GTA – Tiger Eye.

Seriálová novinka: Tales From The Loop

Stranger Things, Fargo a hromada futuristického šrotu. Zvláštní spojení scifárny, rodinné podívané a nádherných vizuálních scenérií, kterým dominuje zimní krajina. Příběh je inspirován knihou Simona Stålenhaga Loop, která nádhernými obrazy vypráví tento příběh: V roce 1954 zadala švédská vláda stavbu největšího částicového urychlovače na světě. Stavba umístěná hluboko pod žírnými ostrovy na jezeře Mälaren byla dokončena roku 1969. Místní technickému zázraku přezdívali Smyčka. Tato kniha a seriál je o něm…

Náhodně vybráno: The Midnight Gospel

V této části rubriky jsem se rozhodl náhodně vybrat jakýkoliv seriál, nehledě na žánr, rok vydání a jiná kritéria. Jedno jediné je, abych seriál už neviděl někdy před tím. Hned na začátek mi byl vybrán kousek, který v době, kdy jsem tento článek připravoval, ještě nevyšel. Tudíž jsem musel počkat na datum 20.4., kdy byla naplánovaná premiéra nového projektu Pedletona Warda, známého tvůrce kultovního díla The Andventure Time, kde jinde než na Netflixu. Příběh je zase na hraně pochopitelnosti, čisté metafyziky a bezbřehé fantazie. Hlavní hrdina využívá svůj vesmírný simulátor, aby cestoval mezi různými světy a debatoval s jeho obyvateli o existenčních otázkách o životě, smrti a všem mezi tím. Takže pokud Ti kluk s divným kloboukem a vyhořelým žlutým čoklem přišel moc bíza, tohle bys měl vynechat. Každopádně tomuhle predikuji buď absolutní propad, nebo kultovní status.

Dokoukáno: The Affair

Seriál o vášni, slabostech, nevěře a zločinu. Unikátní je seriál v první řadě především v přístupu k vyprávění. Půlka dílu je vyprávěna z pohledu Noaha, mužského hrdiny a ta druhá z pohledu ženy, Allison. Opravdu tvrdě cílí na komoru. Nesmlouvavé a dech beroucí dialogy, rostou s charaktery postav napříč pokračováním i jejich vývojem. Úchvatná a nelehká podívaná.

Síň slávy: Six Feet Under

Za mě klasika. Základní stavební kámen Quality TV 21. století. Rizikově návyková odysea, která z patetických optimistů dělá koule úzkostných nicek a z teatrálně utrápených chudinek znovu lovu schopné levharty. Černo černé, ale ne bezohledné nebo sarkastické. Explicitní, ale ne samoúčelné.

Tak co? Nechal/a jsi se nějakým typem oslovit? Nebo už jsi něčemu zmíněnému propadl/a? Dej nám echo.